آیا خوردن سیب زمینی خام خطرناک است؟
در تاریخ: 30 نوامبر 2017

آیا هیچ وقت با خودتان فکر کرده اید که چرا خام خواران سیب زمینی نمی خورند؟ دلیلش دوری جستن از کالری نیست بلکه به این خاطر است که سیب زمینی خام به طور بالقوه سمی است و حاوی ترکیبی به نام سلانین است.

البته همه ی انواع سیب زمینی به اندازه ای که بتوانند کسی را بکشند سلانین ندارند اما میزان خطر به اندازه ای بالاست که ارزش امتحان کردن ندارد. به طور کلی، سیب زمینی سبز – حتی آنهایی که فقط کمی در نزدیکی پوستشان سبز هستند – یا آنهایی که در حال جوانه زدن هستند مقدار سلانین بیشتری دارند. علائم مسمومیت ناشی از سیب زمینی شامل شکم درد، سردرد و فلج شدن است. سیب زمینی هایی که مقدار سلانینشان خیلی بالاست، درونشان هم سبز است. هیچ وقت یک سیب زمینی سبز را نخورید حتی به صورت پخته.

حتی اگر سیب زمینی پخته ای که می خورید، سلانین زیادی نداشته باشد، باز هم بهتر است که آن را پیش از خوردن بپزید. سیب زمینی نپخته سرشار از نشاسته ی مقاوم است. هرچند مقداری نشاسته ی مقاوم برای روده ها مفید است اما مقادیر بالای موجود در سیب زمینی خام در بیشتر افراد منجر به عوارض جانبی همچون باد شکم شدید می شود.

پختن سیب زمینی به صورت مناسب دشوار نیست. آبپز کردن، سرخ کردن، پوره کردن و در تنور پختن همگی برای رفع نگرانی کافی است.


منبع: www.howstuffowrks.com

4 thoughts on “آیا خوردن سیب زمینی خام خطرناک است؟

  1. من الان ۳هفته هست که ورم معده زخم معده گرفتم و روزی ۶تا کپسول اموکسی مصرف دارم
    خواستم راهنمای کنید جهت بهبود زودتر و در مورد آب سیب زمینی خام با تشکر .از شیراز.خواهشن در مورد صبحانه و نهار و شام بهم بگید چیکار کنم

  2. شما اگر اموکسی سیلین یا کلا ریتر مایسین مصرف میکنین معده شما دچار باکتری هلیکو باکتر شده ومصرف اموکسی باعث زخم معده که ناچارن باید بخورید اما غذا گوشت سفید بخور بدون سرخ کردن وکبابیش کن سعی کن سوب زیاد مصرف کنی خلاصه از غذای سرخ کردنی دوری کن واز غذاهای سخت هضم شونده دوری کن از غذای صنعتی دوری کن به خاطره مواد نگهدارنده ولبنیات محلی نه صنعتی مصرف کن از حبوبات غلات به صورت سوب مصرف کن تا زمان بگذره و معدتون ریکاوری بشه.

  3. من دچار معده ای ملتهب و احساس گیر در مسیر گوارش که جدیدا در ناحیه گلو متمرکز شده و بسبار از نظر روحی ازار دهنده اس داروهای شبمیایی از جمله پنتاپرازول که یک سال بطور مداوم مصرف کردم نتیجه ای چندان ندادن و دکترم هم گفته بودن بعد از اتمام قطع کنم لذا بعلت ادامه علائم ناچار به درمان گیاهی شدم که گقتن صبح ناشنا و عصر یه اسنکان اب سیب زمینی کاملا زرد و سالم بنوشم همراه با مقداری عسل بار اول بسیار جواب مثبت داد و اصلا گیر نداشتم اما با تکرار دو بار دیگه کمی احساس تهوع البته بعد چند ساعت بهم دست داد همراه با بی اشتهایی……لطفا راهنمایی کنید و فعلا هم بعد سه بار نوشبدن نمیخورم تا مطمئن شوم ……ممنون لطفا جواب بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *