آیا خوردن لوبیا قرمز خام خطرناک است؟
در تاریخ: 29 نوامبر 2017

لوبیا قرمز خام حاوی پروتئینی است که لکتین نامیده می شود و در هنگام پختن تجزیه می شود. هرچند همه ی لکتینها سمی نیستند و برخی حتی مفید هستند، اما لکتین موجود در لوبیا قرمز که فیتوهماگلوتینین نامیده می شود مضر است. حبوبات دیگری هم هستند که حاوی فیتوهماگلوتینین می باشند اما مقدار فیتوهماگلوتینین موجود در لوبیا قرمز به مراتب بیش از مقدار این پروتئین در حبوبات دیگر است. میزان تأثیر این پروتئین سمی به مقدار یا دوز آن بستگی شدید دارد.

تعداد کمی لوبیا قرمز خام کافی است تا به مشکلات گوارشی مثل حالت تهوع و استفراغ منجر شود. هر چه مقدار لوببا قرمزی که خورده می شود بیشتر باشد، شدت علائم هم بیشتر می شود. برخی حتی در اثر مسمومیت ناشی از خوردن لوبیا قرمز خام راهی بیمارستان می شوند.

البته لازم نیست خوردن لوبیا قرمز را ترک کنید. برای نابود کردن لکتین موجود در لوبیا قرمز کافی است که آن را بخیسانید، آبکش کنید و سپس آن را روی اجاق بپزید. پختن لوبیا قرمز بر روی اجاق دمای آن را در مقایسه با پختن روی آرامپز خیلی بالاتر می برد. دمای بالا برای از بین بردن لکتین ضروری است چرا که باید لوبیا قرمز حتما به دمای جوش برسد تا لکتینش نابود شود. برای اینکه خیالتان راحت باشد لوبیا قرمز را حداقل پنج ساعت بخیسانید، آبکش کنید و حد اقل سی دقیقه روی اجاق در آب جوش بپزید.


منبع: www.howstuffworks.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *