آیا مصرف قند باعث بیش فعالی می شود؟
در تاریخ: 24 نوامبر 2017

کدام پدر و مادری نشنیده اند که مصرف بیش از اندازه ی قند ممکن است باعث پرجنب و جوش شدن یا شیطان شدن کودک شود؟ ممکن است خیلی وقتها هم صحیح به نظر برسد. به کودکانی که در یک مراسم تولد همه ی شیرینیها و کیک و نوشابه ها را می خورند و می نوشند دقت کنید. بلافاصله بعد از آن شروع به دویدن و داد فریاد و جیغ زدن می کنند. ولی هیچ با خود فکر کرده اید که این میزان از فعالیت شاید صرفا به دلیل هیجان ناشی از خود مهمانی تولد باشد؟ و یا اینکه دقت کرده اید که خیلی از بزرگسالان هم همینقدر شیرینیجات می خورند و چنین علائمی در آنها بروز نمی کند؟

مطالعات زیادی درباره ی ارتباط بین قند و بیش فعالی انجام شده است و تا کنون هیچگونه رابطه ای بین این دو پیدا نشده است. گروهی از محققان حتی به مشاهده ی مطالعات مختلف به این نتیجه رسیده اند که میزان قند رژیم غذایی بچه ها تأثیری بر رفتار آنها ندارد، به استثنای تعداد اندکی از کودکان.

جالب اینکه در یک تحقیق که نتایجش در نشریه ی روانشناسی کودک آمریکا به چاپ رسیده است، از گروهی از مادران خواسته شد که رفتار پسرانشان را پس از مصرف نوشابه ارزیابی کنند. مادرانی که فرزندانشان نوشابه ی شیرین نوشیده بودند فکر می کردند پسرانشان بیش از آنهایی که نوشابه ی حاوی شکر مصنوعی نوشیده اند بیش فعال شده اند. اما نکته اینجا بود که همه ی نوشابه های استفاده شده در این تحقیق مثل هم بود، بر خلاف آن چیزی که به مادرها گفته شده بود. بنابراین قضاوت مادرها بیشتر بر اساس پیش فرضهای آنها بود تا واقعیت.


منبع: www.howstuffworks.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *