آیا شکر تصفیه نشده از شکر سفید سالمتر است؟
در تاریخ: 24 نوامبر 2017

شکر تصفیه نشده با آن رنگ کاراملی اش خیلی جذاب به نظر می رسد. این شیرین کننده ی ارگانیک که در مقایسه با شکر سفید کمتر تصفیه شده است در بسیاری از محصولاتی که ادعا می کنند سالم هستند یافت می شود – پس لابد باید سالمتر از شکر سفید باشد. اما اینگونه نیست.

شکر سفید و شکر ارگانیک هر دو از نیشکر به دست می آیند هر چند قند حبه ای را می توان از چغندر قند هم به دست آورد. شکر خام یا تصفیه نشده وقتی حاصل می شود که آب نیشکر را فقط یک بار جوش بیاوریم. با این کار مقداری ملاس ذر شکر باقی می ماند که با آن رنگ قهوه ای روشن می دهد. شکر تصفیه شده یا شکر سفید اما وقتی به دست می آید که آب نیشکر را چند مرتبه به جوش بیاوریم. با این کار تمام ملاسهای موجود در شکر خارج می شوند و شکر به رنگ سفید در می آید.

بعضی از طرفداران شکر تصفیه نشده ادعا می کنند که ملاسهای موجود در این نوع شکر حاوی مواد غذایی باارزشی است که برای بدن مفید است. اما بیشتر کارشناسان می گویند که تنها ردی از این مواد غذایی به جا می ماند – مقادیر ناچیزی که تأثیری بر سلامتی ما ندارند. ضمنا شکر سفید و شکر تصفیه نشده هر دو به یک اندازه کالری دارند. پس هر چند که به دو شیوه ی مختلف پالایش شده اند اما بسیار به هم شبیهند.


منبع: www.howstuffworks.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *