آیا جلوگیری از عطسه خطرناک است؟
در تاریخ: 25 اکتبر 2017

اتفاقی است که ممکن است برای هر کس در هرجا بیافتد. وقتی به سراغتان می آید ممکن است هرجایی باشید. ممکن است مشغول انجام آزمایش با یک اسید خطرناک در آزمایشگاه شیمی باشید. یا شاید در حال رانندگی در یک جاده ی شلوغ دوبانده.

و ناگهان می آید: یک عطسه ی بینی خالی کن، بزاق پراکن و گوش خراش. اما اگر وقتی که عطسه می خواهد خودش را به شما تحمیل کند تصمیم بگیرید که جلوی آن را بگیرید، چه؟ آیا جلوگیری از عطسه خطرناک است؟

جلوگیری از روند طبیعی عطسه می تواند به بدن آسیب بزند اما فقط در شرایط نادر. خروج انفجاری هوا از ششها می تواند به سمت گوشها هدایت شود. لوله های استاش گوش بسیار حساس و آسیب پذیرند و حتی جریان شدید و ناگهانی هوا هم می تواند باعث آسیب به گوش، سرگیجه و کم شنوایی شود. نیروی ناشی از توقف عطسه همچنین می تواند ترشحات چرکین را به لوله ی استاش گوش و از آنجا به گوش میانی بفرستد و عفونت را گسترش دهد.

توقف عطسه می تواند مشکلات دیگری هم ایجاد کند، از مشکلات بالقوه خطرناک گرفته تا خجالت آور. فرض کنید که یک عطسه ی پرقدرت در حال شکل گیری باشد اما شما در لحظه ی آخر سوراخهای دماغتان را بگیرید تا عطسه متوقف شود. قدرت عطسه ممکن است باعث مشکلات متعددی از قبیل آسیب به گردن یا از دست دادن اراده ی ادرار و مدفوع به طور موقت شود. یک مویرگ ضعیف در مغز می تواند در اثر توقف عطسه و بالا رفتن لحظه ای فشار خون پاره شود. خونریزی چشم هم می تواند یکی از عواقب جلوگیری از عطسه باشد.

جلوگیری از عطسه یک راه ایمنتر دارد: وقتی احساس می کنید عطسه دارد می آید با انگشتانتان به لب بالایی فشار بیاورید. اینگونه سیگنالهایی که از مغز و از طریق اعصاب صورت برای انتقال فرمان عطسه فرستاده می شوند، قطع می شوند. اما وقتی عطسه شروع می شود بهترین کار این است که بگذارید کارش را انجام دهد. ممکن است تا شعاع یک متری همه چیز را آغشته به ترشحات خارج شده از دهان و بینی بکنید اما حداقل پرده ی گوشتان پاره نمی شود، گردنتان آسیب نمی بیند و رگهای چشمتان سالم می مانند.


منبع: www.howstuffworks.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *