آیا باید تخم مرغ را در یخچال نگه داری کرد؟
در تاریخ: 16 اکتبر 2017

برای مردم آمریکا، استرالیا و ژاپن بدیهی است که باید تخم مرغ را در یخچال نگه داری کنند. اما مردم دیگر نقاط جهان ممکن است پاسخ به این سوال برایشان دشوار باشد. چرا باید تخم مرغ را در یخچال گذاشت در حالی که در دمای اتاق کاملا صحیح و سالم است؟

همه می دانند که باکتری سالمونلا برای انسان بسیار خطرناک است. این باکتری می تواند تخمدان مرغ را دچار عفونت کند و تخم مرغ را حتی پیش از خروج از بدن مرغ آلوده کند. تخم مرغهای دارای شکستگی یا تخم مرغهای ترک خورده هم می توانند در جریان فرآیند تولید آلوده شوند. سالمونلا عامل بیشترین موارد مسمومیتهای غذایی است.

به دلیل اینکه راهی برای تشخیص تخم مرغهای آلوده وجود ندارد، تولیدکنندگان تخم مرغ سیاستهایی را در برای مقابله با سالمونلا اتخاذ می کنند. در آمریکا و استرالیا و ژاپن تخم مرغها را در حوضچه ای از آب داغ و صابون می شویند و سپس آنها را به یخچال منتقل می کنند و در تمام دوره ی توزیع و فروش آنها را در یخچال نگه داری می کنند. تولید کنندگان و مصرف کنندگان تخم مرغ در دیگر کشورها، تخم مرغ را نه می شویند و و نه در یخچال می گذارند.

در نگاه اول ممکن است به نظر برسد که روش شستن و در یخچال نگه داشتن روش بهداشتی تری است. اما در واقعیت، هر دو روش بالا مزایا و معایب خودش را دارد.

شستن تخم مرغها باکتری را می کشد اما پوشش نازکی را که روی پست تخم مرغ هست و از تخم مرغ در برابر میکروبها محافظت می کند از بین می برد. بنابراین تخم مرغهای شسته شده باید همیشه در یخچال باشند تا میکروبها آنها را آلوده نکنند. اما در کشورهایی که تخم مرغ را نمی شویند، معمولا به مرغها واکسن می زنند تا از آلوده شدن آنها پیشگیری کنند و به این ترتیب نیازی به شستن تخم مرغها نیست و چون تخم مرغها پوشش حفاظتی طبیعی خود را دارند لازم نیست آنها را در یخچال گذاشت. تا کنون هیچ نشانه ای برای اینکه یکی از این دو روش از دیگری بهداشتی تر باشد یافته نشده است.

پس آیا باید تخم مرغ را در یخچال گذاشت؟ بستگی دارد به اینکه شما در کجای دنیا زندگی می کنید. اگر تخم مرغهایی که می خرید همیشه در یخچال بوده اند شما هم باید آنها را در یخچال بگذارید. در بیشتر نقاط دنیا نیازی نیست تخم مرغ را در یخچال گذاشت.


منبع: www.howstuffworks.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *