آیا بیکار بودن بهتر از داشتن یک شغل بد است؟
در تاریخ: 18 سپتامبر 2017

بسیاری افراد مشاغلی را تجربه کرده اند که برایشان طاقت فرسا بوده است. مثلا ساعات کارشان طولانی یا بدموقع بوده، کاری که باید انجام می داده اند مثل سوهان روح بوده، کارفرمای قدرنشناسی داشته اند، یا میزان پرداختیشان غیرمنصفانه بوده است. اما با این حال با خود فکر کرده اند که باز هر چه باشد بهتر از این است که بیکار در خانه بنشینند و هیچ درآمدی هم نداشته باشند، درست است؟ بر اساس جدیدترین تحقیقات دانشگاه منچستر احتمالا پاسخ منفی است.

تحقیقات پیشین نشان می داد که بیکاری می تواند برای قلب خطرناک باشد همچون مصرف دخانیات و افسردگی. میزان بیکاری حتی با نرح مرگ و میر هم در ارتباط است. تحقیقات نشان داده که یافتن شغل پس از مدتی بیکار بودن، تأثیر مثبت بر سلامتی و کیفیت زندگی دارد.

با این حال مؤلفین تحقیق جدید کشف کرده اند که مردمی که پس از یک دوره بیکاری به شغلی با کیفیت پایین (شغل کم درآمد، همراه با رضایت شغلی پایین، پایداری پایین و اضطراب کاری بالا) روی می آورند در مقایسه با کسانی که بیکار می مانند هیچگونه بهبودی در سلامتی و میزان اضطرابشان حاصل نمی شود. کسانی که پس از بیکاری یک شغل خوب پیدا می کنند در مقایسه با کسانی که بیکار می مانند سلامت روانیشان بهبود پیدا می کند. اما سلامت روانی کسانی که یک شغل کم کیفیت پیدا می کنند با کسانی که بیکار می مانند یکسان است.

اما یک یافته ی غافلگیر کننده: محققان با تحلیل میزان اضطراب از طریق مشاهده ی میزان هورمونها و علائم زیستی (مواردی در بدن که حضورشان نشانه ی بیماری است) مثل فشار خون و کلسترول، به این نتیجه رسیدند که داشتن یک شغل بد بیش از بیکار بودن به افزایش علائم اضطراب منجر می شود. محققان حتی گوشزد می کنند که این علائم زیستی ممکن است پیش از ظهور علائم آشکار بیماری در بدن حاضر باشند. بنابراین ممکن است که برخی افراد در ابتدا وضعیت سلامتیشان را بهتر از آنچه که از علائم زیستی بر می آید گزارش کنند.

این نتایج غیر منتظره اند. چرا که بسیاری از مردم فرض را بر این می گذارند که هر شغلی بهتر از بیکاری است. البته محققان نمی گویند که افراد بیکار باید بنشینند و صبر کنند تا کار ایده آلشان را پیدا کنند. زیرا بیکار بودن هم می تواند عوارض جدی برای سلامت روانی داشته باشد. محققان می گویند که افراد باید با کارفرما و پزشکشان صحبت و هم فکری کنند تا از سالم بودن محیط کارشان اطمینان حاصل نمایند.


منبع: www.howstuffworks,com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *