در صورت فراموش کردن یک نوبت از آنتی بیوتیک چه باید کرد؟
در تاریخ: 13 سپتامبر 2017

در مورد مصرف آنتی بیوتیک یک تناقض عجیب وجود دارد. مردم به آنتی بیوتیک به چشم یک نوشدارو نگاه می کنند که آنها را از شر بیماریها نجات می دهد تا حدی که پزشکشان را تحت فشار می گذارند که برای آنها آنتی بیوتیک تجویز کند حتی وقتی که نیازی به آنتی بیوتیک وجود ندارد. اما وقتی که نسخه را دریافت می کنند، اغلب مصرف دارو را به اتمام نمی رسانند. تمام نکردن دوره درمان آنتی بیوتیک به ویژه برای کودکان مشکل بزرگی محسوب می شود. محققان مطالعه ای بر روی کودکان مبتلا به عفونتهای استروپتوکوکی انجام دادند که برایشان مصرف پنیسیلین به مدت ده روز تجویز شده بود. در این مطالعه مشاهده گردید که ۵۶ درصد کودکان تا قبل از روز سوم مصرف دارو را قطع کردند و تا روز نهم ۸۲ درصد مصرف دارو را متوقف کردند.

بزرگسالان هم احتمالا عملکرد بهتری ندارند. هرچند اطلاعات جدیدی در این باره وجود ندارد اما مطالعه ای که در دهه ی ۱۹۹۰ میلادی در آمریکا انجام شده نشان می دهد که بیش از نیمی از بیماران اعتراف می کنند که دوره ی درمان آنتی بیوتیک خود را به اتمام نرسانده اند و بیش از یک چهارم می گویند که به محض اینکه احساس بهبودی کرده اند مصرف دارو را متوقف کرده اند.

پزشکان به بیماران به تأکید می گویند که تمام نکردن آنتی بیوتیک آنها را در معرض عفونتهای مقاوم به باکتری قرار می دهد. اما با این وجود بیماران توصیه ی پزشک را رعایت نمی کنند. بسیاری از این افراد صرفا می گویند که تمام کردن داروها برایشان مشکل بوده است.

اما فرض را بر این بگذاریم که شما از این دسته افراد بی توجه نیستید و هدفتان این است که دوره ی درمان آنتی بیوتیک را کامل کنید – اما به دلایلی فراموش می کنید یکی از کپسولهایتان را بخورید. در این صورت چه اتفاقی می افتد؟

فراموش کردن یک وعده از آنتی بیوتیک باعث می شود که میزان دارو در خون کاهش پیدا کند که این ام به نوبه ی خود می تواند بهبود را با تأخیر مواجه کند. همچنین این اتفاق فرصت بیشتری به میکروب می دهد که خودش را نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم کند.

اما خبر خوب این است که اگر صرفا یک وعده از آنتی بیوتیک را فراموش کرده باشید، متخصصان معتقدند که آسیب زیادی به شما وارد نمی شود. به محض اینکه به اشتباه خود پی بردید، روال مصرف دارو را دوباره شروع کنید (دو وعده را یکی نکنید). مثلا اگر قرار بوده که هر روز ساعت هشت صبح یک کپسول بخورید اما به علت فراموش کردن ساعت دو بعد از ظهر این کار را می کنید، از آن پس هر روز ساعت دو بعد از ظهر کپسولتان را بخورید. دوره ی درمان خود را کمی تمدید کنید و وعده ای را که فراموش کرده اید در انتهای دوره ی درمان جبران کنید.


منبع: www.howstuffworks.com

 

One thought on “در صورت فراموش کردن یک نوبت از آنتی بیوتیک چه باید کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *