چرا سه وعده در روز غذا می خوریم؟
در تاریخ: 10 سپتامبر 2017

هر روز که از خواب بیدار می شوید به احتمال زیاد می دانید که قرار است چه زمانی غذا بخورید: صبح، ظهر و شب. در حالی که محتوای بشقاب غذایتان ممکن است هر روز تغییر کند، تعداد وعده های روزانه معمولا کم و زیاد نمی شود. اما آیا هیچ گاه به این فکر کرده اید که چرا اینگونه است؟ آیا هیچ دلیل زیست شناختی برای سه وعده در روز غذا خوردن وجود دارد یا این موضوع صرفا یک روال اجتماعی است که چنان در فرهنگ ما نهادینه شده که زیر سوال بردنش دشوار است؟
پروفسور پاول فریدمن از دانشگاه ییل معتقد است که خوردن سه وعده غذا در روز بیشتر به فرهنگ مربوط است تا به نیاز بدن. او معتقد است هیچ دلیل زیست شناختی برای سه بار غذا خوردن در روز وجود ندارد. تعداد وعده های روزانه یک الگوی فرهنگی است که مردم برای راحتی و پیش بینی پذیر بودن انتخاب کرده اند و شیوه ایست که برای دهه ها به خوبی کار کرده و امتحانش را پس داده است. اما مشکل این است که به نظر می رسد این شیوه در زندگیهای مدرن دیگر کارآمد نیست. همه ی مردم در یک زمان از محل کار خارج نمی شوند و خیلی از مردم زمان آزادشان را با ورزش و تفریح پر می کنند – که زمان کمتری را برای مدل سه وعده در روز باقی می گذارد.
در دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ میلادی، دولت آمریکا صبحانه را به عنوان مهمترین وعده ی غذایی روز تبلیغ می کرد و بسیاری از مردم که مشاغلشان به نیروی جسمی نیاز داشت برای ادامه ی کار نیاز به ناهار مفصل داشتند. اما اخیرا یک نظرسنجی نشان می دهد صبحانه و ناهار کمتر به عنوان وعده های اصلی در نظر گرفته می شوند. اکثریت شرکت کنندگان در نظرسنجی می گویند که وعده های غذایی اصلیشان ظهر و ساعت شش بعد از ظهر است و تعداد کمتری از مردم برای صبحانه خوردن وقت صرف می کنند.

One thought on “چرا سه وعده در روز غذا می خوریم؟

  1. از دیدگاه اسلام.انسان فقط باید دو وعده غذا بخورد.صبحانه و شام و خوردن ناهار ممنوع است
    علت اینکه گفته شده روزه سلامتی میاره هم همینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *