چرا تمدن مایاها نابود شد؟
در تاریخ: 17 آگوست 2017

سالهای طولانی هیچ کس درباره ی علت این عجیبترین زوال تمدن در تاریخ بشر اطلاع دقیقی نداشت. چرا مایاها دهها شهری را که در یوکاتان ساخته بودند در قرن هشتم و نهم میلادی رها کردند و اجازه دادند که یک تمدن بسیار پیشرفته به ویرانه مبدل شود؟

برخی نظریه پردازان گفته اند که مایاها احتمالا در جدال با مردمان رقیب شکست خورده اند و یا طبقه ی حاکم بر اثر انقلاب دهقانان سرنگون شده است. برخی دیگر به نظریه های عجیبتر متوسل شده اند از قبیل حمله اشیاء پرنده ی ناشناخته (یوفوها).

اما بر اساس مطالعات دانشمندان دانشگاه آریزونا که در سال ۲۰۱۲ منتشر شده، تحلیل داده های باستانشناسی نشان می دهد که شرایط زیست محیطی در دوران زوال مایاها عامل اصلی این اتفاق است. محققان به این نتیجه رسیده اند که مایاها به قدری درختان جنگلها را قطع کردند و از آنها به عنوان هیزم استفاده کردند که ظرفیت زمینهایشان برای جذب تشعشعات خورشید تغییر کرد و همین امر به نوبه ی خود باعث شد که مقدار بارندگی در آن سرزمین به صفر میل کند. در نتیجه خشکسالی به بار آمد و فرسایش خاک امکان کشاورزی را از بین برد. با کم شدن مقدار غذا، کارگران ناچار شدند از شهرها بیرون بروند تا گرسنه نمانند و متعاقبا جامعه ی مایاها دچار فروپاشی شد.


منبع: www.howstuffworks.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *