آیا افزایش هوش کودک ممکن است؟
در تاریخ: 15 آگوست 2017

برخی افراد معتقدند هر کودک از بدو تولد تواناییهای مشخصی دارد. این تواناییها شامل محاسبات ریاضی، حافظه ی تصویری، و تندخوانی است. چه می توان کرد که این تواناییها را شکوفا کرد؟ هیچ گونه راه حل سریع و آسانی برای تبدیل یک کودک به یک نابغه وجود ندارد اما رفتار شما به عنوان پدر و مادر تأثیر زیادی بر ظرفیت ذهنی فرزندتان دارد.

این تأثیر به دو شکل اصلی خود را نشان می دهد: رفتار مستقیم شما و الگوهایی که ایجاد می کنید. در رابطه با رفتار مستقیم باید گفت که کودکان خیلی خوب به توجه پدر و مادر به فعالیتهایشان پاسخ می دهند و این توجه به کودکان اعتماد به نفس می دهد که به فعالیتشان ادامه بدهند. اما به کودک مقداری آزادی بدهید – بهترین کار این است که یک راهنمای فعال باشید اما مداخله نکنید چرا که کودکان بیشترین یادگیری را زمانی دارند که خودشان به جستجو و مکاشفه می پردازند.

در رابطه با ایجاد الگو باید گفت کودکان در سن پنج سالگی ناخودآگاه به این اعتقاد می رسند که دارای بسیاری از ویژگیهای پدر و مادرشان هستند؛ به عنوان مثال دختری که مادرش از طوفان می ترسد به احتمال زیاد فکر می کند که خودش هم از طوفان می ترسد. کودکانی که پدر و مادرشان به کتاب علاقه دارند به احتمال زیاد به این باور می رسند که خودشان هم چنین علاقه ای دارند و در اثر این باور یک علاقه ی واقعی به کتاب در آنها شکل می گیرد. کودکان از رفتار پدر و مادر بیشتر از گفتارشان تأثیر می گیرند. اگر کودکتان را تشویق کنید که کنجکاو باشد و زیاد سوال بپرسد اما خودتان چنین کاری نکنید، تشویق شما تأثیر چندانی نخواهد داشت.


منبع: www.howstuffworks.com

17 thoughts on “آیا افزایش هوش کودک ممکن است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *