مشاهده ی فعال بودن مغز تا ده دقیقه پس از مرگ
در تاریخ: 13 مارس 2017

گروهی از پزشکان دانشگاه وسترن اونتاریوی کانادا موردی را ثبت کرده اند که یک بیمار، تا مدت ده دقیقه پس از آنکه مرگ بالینی او تأیید شده علائم فعالیت مغزی از خود نشان داده است. در مقاله ای که این پزشکان در ژورنال علوم مغز و اعصاب کانادا منتشر کرده اند شرایط این اتفاق غیر معمول شرح داده شده است و نویسندگان اعتراف کرده اند که هیچ توضیحی برای این مشاهده ندارند.

سالهای سال، پزشکان علائم مشخصی را برای تشخیص مرگ بیمار به کار می بردند: گشاد نشدن مردمک، ایست قلبی، عدم تنفس و غیره. اما یک تست از همه کارآتر بود و آن گرفتن نوار مغزی بود. حتی اگر قلب تپش داشته باشد و شخص تنفس کند اما مغز پردازش علائم الکتریکی را متوقف کند آن شخص از نظر بالینی مرده محسوب می شود -هرجند در بعضی موارد به این وضعیت مرگ مغزی گفته می شود. اما اگر قلب از تپش بایستد یعنی هیچ خونی به مغز نرسد ولی مغز همچنان تا ده دقیقه علائم فعالیت از خودش نشان دهد چه؟ تا پیش از مورد مطرح شده در کانادا، چنین چیزی غیر ممکن تلقی می شد.

این اتفاق غیر عادی در خلال تحقیق این تیم کانادایی درباره ی بررسی مرگ در انسانها به وقوع پیوست. وقتی دستگاهها را از چهار بیمار نزدیک به مرگ جدا کردند، علائم حیاتی این چهار نفر برای مدتی تحت نظر قرار گرفت. سه تن از این بیماران بلافاصله پس از ایست قلبی، علائم مغزیشان هم متوقف شد اما نفر چهارم شروع به گسیل کردن علائمی کرد که به طور معمول شخصی که در خواب عمیق فرو رفته از مغزش ساطع می کند و این حالت تا ده دقیقه و سی و هشت ثانیه ادامه پیدا کرد. این تیم پزشکی تستهایی انجام داد تا اطمینان پیدا کند این مشاهده ناشی از خطای دستگاهها نیست و پس از اینکه هیچ مشکلی در دستگاهها پیدا نکرد گزارش کرد که هیچ توضیحی برای این اتفاق ندارد. اما آنها پیشنهاد می کنند که این موضوع بیشتر مورد مطالعه قرار گیرد چرا که ممکن است انسانهای دیگری هم پس از مرگ فعالیت مغزی را تجربه کرده باشند اما هیچ کس به خودش زحمت بررسی آن را نداده باشد.


منبع: www.medicalxpress.com

One thought on “مشاهده ی فعال بودن مغز تا ده دقیقه پس از مرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *