چه مقدار میوه و سبزی به طولانی شدن عمر کمک می کند؟
در تاریخ: 25 فوریه 2017

بر اساس جدیدترین تحقیقات، خوردن ده واحد میوه و سبزی در روز می تواند به شکل چشم گیری خطر بیماری قلبی، سکته، سرطان و مرگ زودرس را کاهش دهد.

مطالعات کالج سلطنتی لندن نشان می دهد که مصرف ده واحد میوه یعنی چیزی حدود ۸۰۰ گرم می تواند از ۷/۸ میلیون مرگ زودرس در سراسر جهان پیشگیری کند. سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر خوردن ۵ واحد میوه و سبزی در روز یعنی معادل ۴۰۰ گرم را توصیه می کند.

در کشورهای مختلف دنیا شامل انگلستان، آلمان، فرانسه، نروژ و ژاپن کمپینهایی به راه افتاده است که مردم را تشویق به رسیدن به این هدف می کند.

دکتر داگفین آن می گوید:”نتایج به دست آمده نشان می دهد که هرچند خوردن پنج واحد میوه و سبزی در روز خوب است، اما خوردن ده واحد از آن هم بهتر است.”

محققین نتیجه گیری می کنند که خوردن ده واحد در روز احتمال بیماری های قلبی را ۲۴ درصد، احتمال سکته را ۳۳ درصد، احتمال بیماریهای عروقی را ۲۸ درصد، احتمال سرطان را ۱۳ درصد، و احتمال مرگ زودرس را ۳۱ درصد کاهش می دهد. این کاهش احتمال در مقایسه با حالتی محاسبه شده است که شخص هیچ گونه میوه و سبزی مصرف نمی کند.

دکتر آن می گوید: “ثابت شده است که میوه و سبزی میزان کلسترول و فشار خون را کاهش می دهند و سلامتی سلولهای خونی و دستگاه ایمنی بدن را تقویت می کنند. دلیل احتمالی این اتفاقات خوب این است که میوه ها و سبزی ها دارای شبکه ی پیچیده ای از مواد مغذی هستند. به عنوان مثال حاوی آنتی اکسیدان هستند که می تواند آسیب رسانی به دی ان ای را کاهش دهد و احتمال سرطان را پایین بیاورد.”

این مطالعه نشان می دهد که سیب و گلابی و همینطور مرکبات و سبزیجاتی مانند کاهو، بروکلی و کلم در پیشگیری از سکته، بیماریهای قلبی و مرگ زودرس مؤثرند. سبزیجات سبز و زرد مثل اسفناج، فلفلها و هویج می توانند احتمال سرطان را کاهش دهند.

آیا ده واحد خیلی زیاد است؟

اما تام سندرز، استاد بازنشته ی تغذیه از کالج کینگ لندن نتایج این تحقیق را زیر سؤال می برد و می گوید: “بیشتر مردم در روز کمتر از یک کیلو غذا می خورند، پس اگر شما در روز ده واحد میوه و سبزی بخورید فقط دویست گرم برای باقی مواد غذایی از قبیل غلات، خشکبار، حبوبات، گوشت و لبنیات باقی می ماند و این در حالی است که ما بیشترین مواد مغذی لازم برای بدن را از این دسته ها دریافت می کنیم.”

او می گوید که میوه ها و سبزیها عمدتا از آب تشکیل شده اند و حاوی مقادیر زیادی قند هستند. پس مصرف ده واحد از آنها منجر به یک رژیم غذایی نامتعادل می شود. او معتقد است که مصرف میوه و سبزی تأثیر اندکی بر میزان کلسترول بدن دارد. “هیچ کس منکر اهمیت میوه و سبزی نیست و احتمالا همه ی ما باید بیش از آنچه می خوریم بخوریم چون احتمالا در تخمین میزان مصرف خود دچار اغراق می شویم.”

سندرز معتقد است که مصرف بیش از پنج واحد میوه و سبزی در روز ارزش افزوده ی ناچیزی برای سلامتی دارد و ممکن است حتی مشکلاتی را برای سلامت فرد ایجاد کند. “افرادی که روزی یک واحد میوه و سبزی می خورند و آن را به سه واحد افزایش می دهند، بیشترین تأثیر مثبت را بر سلامتی خود مشاهده خواهند کرد. در حالی که افزایش پنج واحد در روز به ده واحد در روز بهبود خاصی در سلامتی فرد ایجاد نمی کند.”


منبع: www.ksl.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *