فرزندان چاق می توانند والدینشان را مقصر بدانند
در تاریخ: 20 فوریه 2017

بر اساس یک پژوهش جدید، کودکان مبتلا به اضافه وزن می توانند والدینشان را مقصر بدانند. زیرا بر اساس یافته های دانشمندان، آنها حدود ۶۰ درصد از ژنهای چاقی را از والدین به ارث می برند. در حالی که کودکان لاغر سه برابر کمتر چنین ژنهایی را در خود دارند، احتمالا به دلیل داشتن والدین لاغر.

کارشناسان می گویند این یافته ها بر اهمیت داشتن یک رژیم غذایی مناسب در هنگام حاملگی دلالت می کند تا بتوان فرزندان را از آثار ویرانگر چاقی در امان داشت.

محققان داده های قد و وزن ۱۰۰ هزار کودک و والدینشان را استفاده کرده اند و شش کشور با درصد جمعیت چاق متفاوت را پوشش داده اند: بریتانیا، آمریکا، چین، اندونزی، اسپانیا و مکزیک. اثر ژنتیک در کودکان لاغر کمترین میزان را داشت. در لاغرترین کودکان، حدود بیست درصد شاخص جرم بدن (BMI) از پدر و مادر به ارث برده شده است که از این بیست درصد نیمی از پدر و نیمی از مادر به ارث می رسد. در حالی که برای کودکان چاق این نسبت به ۳۰ درصد از هر یک از والدین می رسد.

به طور متوسط، انتقال ژنها حدود چهل درصد است. پروفسو پیتر دالتون می گوید: “شواهد ما از داده هایی که از اقصی نقاط دنیا با الگوهای بسیار متفاوت تغذیه ای و وزنی گردآوری شده اند، یافته شده اند. این نشان می دهد که کودکان دارای والدین چاق با احتمال بیشتری در بزرگسالی چاق می شوند. اثر ژنتیک بر کودکان چاق دو برابر کودکان لاغر است. این یافته ها تبعات زیادی برای سلامتی کودکان جهان دارد. بر اساس این یافته ها باید دوباره بیاندیشیم که چاقی تا حد محصول عوامل خانوادگی و ژنتیکی است و در مقابل تا چه حد محصول تصمیمات خود فرد.”

 


منبع: dailymail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *