سیزده چیز که برای رسیدن به موفقیت باید کنار بگذارید
در تاریخ: 19 فوریه 2017

گاهی برای موفق شدن لازم نیست چیزی به خود اضافه کنیم بلکه باید چیزهایی را از خود بزداییم. هرچند هر کسی تعریف متفاوتی از موفقیت دارد، چیزهایی وجود دارد که همه قبول دارند یک انسان موفق نباید داشته باشد. بعضی از این چیزها را می توانید همین امروز کنار بگذارید در حالی که برای  کنار گذاشتن برخی دیگر زمان بیشتری لازم است.

۱٫ سبک زندگی غیر سالم را کنار بگذارید.

” از بدن خود مراقبت کنید چون تنها مکانی است که باید در آن زندگی کنید.” -جیم رون.

اگر می خواهید به هر چیزی در زندگی برسید، همه چیز از این نقطه شروع می شود. اول باید از بدنتان مراقبت کنید و تنها دو نکته را در ذهن داشته باشید:

  1. رژیم غذایی سالم
  2. فعالیت بدنی

اینها قدمهای کوچکی است ولی روزی به خاطر انجام دادن آنها از خودتان تشکر خواهید کرد.

۲٫ ذهنیت کوتاه مدت را کنار بگذارید.

“شما فقط یک بار در این دنیا زندگی می کنید ولی اگر درست زندگی کنید همین یک بار کافی است.” – ما وست.

انسانهای موفق هدفهای بلندمدت برای خود تعریف می کنند و می دانند که این اهداف صرفا با عادات کوتاه مدتی حاصل می شوند که باید هر روز تکرار کنند. این عادات سالم نباید کاری باشد که انجام می دهید بلکه باید چیزی باشند که هستید. فرق است بین ورزش کردن برای داشتن بدن ورزیده و ورزش کردن به این خاطر که شما شما هستید.

۳٫ بازی های کوچک را کنار بگذارید.

“مشغول کردن خود به بازی های کوچک، خدمتی به جهان نمی کند. هیچ فایده ای ندارد که خودتان را کوچک کنید برای اینکه دیگران در اطراف شما احساس امنیت کنند. همه ی ما باید خودمان را نشان دهیم آنچنان که کودکان خودشان را نشان می دهند. همه ی ما باید بدرخشیم و به مجرد اینکه به نور درونی خود اجازه تابیدن می دهیم، ناخودآگاه دیگران را هم دعوت می کنیم همین کار را بکنند. وقتی از ترسهایمان آزاد می شویم، حضورمان به طور خودکار دیگران را هم آزاد می کند.” – ماریان ویلیامسون.

اگر هیچ وقت تلاش نکنید و فرصت های بزرگ را غنیمت نشمارید، و به رویاهایتان اجازه ندهید که به حقیقت تبدیل شوند، به قابلیتهای واقعی خود پی نخواهید برد.

علاوه بر آن، دنیا هیچ وقت از آن چیزی که می توانستید به دست آورید، بهره مند نخواهد شد. پس افکارتان را به زبان بیاورید و از شکست نترسید. بدون شک از موفقیت هم نباید بترسید.

۴٫ بهانه ها رو کنار بگذارید.

انسانهای موفق می دانند که مسوول عمر و زندگی خود هستند بدون توجه به نقطه شروع، ضعفها و شکستهای گذشته. دانستن اینکه شما تماما برای آنچه پس از این در زندگیتان اتفاق می افتد مسوولید، هم ترسناک است و هم هیجان انگیز. اما این تنها راه رسیدن به موفقیت است زیرا بهانه ها شما را محدود می کنند و جلوی رشد شخصی و حرفه ای شما را می گیرند.

مالکیت زندگی خودتان را بر عهده بگیرید تا هیچ کس مالک زندگی شما نشود.

۵٫ ذهنیت ثابت را کنار بگذارید.

“آینده متعلق به کسانی است که مهارتهای بیشتری کسب می کنند و آنها را به شکل خلاقانه ای با هم ترکیب می کنند.” – رابرت گرین.

انسانهای با ذهنیت ثابت فکر می کنند که هوش و استعدادشان صرفا ویژگی های ثابتی است که موفقیت را برایشان به ارمغان می آورد -بدون هیچ تلاشی. آنها سخت در اشتباهند.

انسانهای موفق این را می دانند و زمان زیادی را هر روز صرف گسترش یک ذهنیت رشد محور می کنند، دانشهای جدید و مهارتهای جدید کسب می کنند و درکشان را به گونه ای تغییر می دهند که به زندگیشان سود برساند.

به خاطر داشته باشید، آنچه که امروز هستید لزوما آن چیزی نیست که فردا باید باشید.

۶٫ اعتقاد به “گلوله جادویی” را کنار بگذارید.

“هر روز به هر طریقی من بهتر و بهتر می شوم.” – امیل کو.

موفقیت یک شبه یک افسانه است.

انسانهای موفق می دانند که پیشرفتهای کوچک اما پیوسته به مرور زمان بر روی هم انباشته می شوند و نتیجه مورد نظر را عاید انسان می کنند. به همین دلیل باید برای آینده برنامه ریزی کنید و در عین حال بر روزی که پیش رو دارید متمرکز شوید و فقط یک درصد پیشرفت کنید.

۷٫ کمال گرایی را کنار بگذارید.

هر چقدر که تلاش کنیم نتیجه ی هیچ کاری کامل نخواهد بود. ترس از شکست (و حتی ترس از پیروزی) اغلب ما را از اقدام کردن باز می دارد. اما اگر بخواهیم صبر کنیم تا همه چیز کامل باشد، بسیاری از فرصتها را از دست می دهیم.

۸٫ اشتغال هم زمان به چند کار را کنار بگذارید.

“اگر بایستید و به هر سگی که پارس می کند سنگ پرتاب کنید، هیچ وقت به مقصد نمی رسید.” – وینستون چرچیل.

انسانهای موفق این را می دانند. به همین دلیل است که آنها یک کار را انتخاب می کنند و با موفقیت آن را به سرانجام می رسانند. فرقی نمی کند آن کار چه باشد، یک ایده ی کسب و کار، یک مکالمه یا تمرین ورزشی.

حضور ذهن کامل و وقف خود به یک کار اهمیت حیاتی دارد.

۹٫ تلاش برای کنترل همه چیز را کنار بگذارید.

“بعضی چیزها به ما وابسته اند و بعضی چیزها نه.” – اپیکتتوس.

تمایز قائل شدن بین این دو خیلی مهم است. از چیزهایی که نمی توانید کنترل کنید خودتان را جدا کنید و بر چیزهایی تمرکز کنید که می توانید کنترل کنید. بدانید که تنها چیزی که می توانید زیر نظر داشته باشید رفتار شما در قبال یک پدیده است.

۱۰٫ بله گفتن به چیزهایی که در مسیر هدفتان نیست را کنار بگذارید.

“کسی که به دنبال دستاورد کوچکی است باید کمی از خود گذشتگی کند؛ کسی در پی دستاورد بزرگی است باید چیزهای زیادی را فدا کند.” – جیمز آلن.

انسانهای موفق می دانند که برای رسیدن به اهدافشان باید به بسیاری از کارها، فعالیتها و تقاضاهای دوست و خانواده و همکار نه بگویند. در کوتاه مدت شما مقداری از تحسین و تمجید اطرافیان را از دست می دهید، اما وقتی که به هدفتان برسید می بینید که ارزشش را داشته است.

۱۱٫ انسانهای زهرآلود را کنار بگذارید.

“شما میانگین پنج انسانی هستید که بیشترین زمان را با آنها می گذرانید.” – جیم رون.

انسانهایی که بیشترین زمان را با آنها می گذرانیم به هویت ما شکل می دهند.

ما از بعضی انسانها پیشرفته تریم و بعضی انسانها از ما. اگر با انسانهای کمتر رشد یافته وقت صرف کنید، دچار افول می شوید و موفقیتتان کمتر می شود.

اما اگر با انسانهای رشد یافته تر وقتتان را بگذرانید، هر چند باید تلاش بیشتری بکنید ولی در نهایت موفق تر خواهید بود.

نگاهی به اطراف خود بیاندازید و ببینید چه چیزی را باید تغییر دهید.

۱۲٫ نیاز به دوست داشته شدن را کنار بگذارید.

“تنها راه برای اینکه هیچ کس را ناراحت نکنید این است که هیچ کار مهمی انجام ندهید.” – اولیور امبرتون.

خودتان را مثل یک کالای تجاری مهم تصور کنید. خیلی ها ممکن است شما را دوست داشته باشند و خیلی ها نه. هر کاری انجام دهید نمی توانید رضایت تمام بازار را جلب کنید. این کاملا طبیعی است و هیچ نیازی نیست که تلاش کنید خودتان را توجیه کنید.

تنها کاری که می توانید بکنید این است که اصالت داشته باشید و بدانید که افزایش تعداد کسانی که از شما متنفرند به این معنی است که دارید کارهای مهمی انجام می دهید.

۱۳٫ وابستگی به شبکه های اجتماعی و تلویزیون را کنار بگذارید.

“مشکل این است که فکر می کنید وقت دارید.” – بودا.

گشت زدن در اینترنت و تماشای تلویزیون بیماری جامعه ی امروز است. این دو پدیده نباید باعث شوند شما از اهدافتان باز بمانید.

مگر اینکه اهدافتان به یکی از این دو وابسته باشند، باید وابستگی خود را به آنها کاهش دهید یا آنها را کاملا از زندگی خود حذف کنید. سپس زمانی را که به دست می آورید به غنی کردن زندگی خود اختصاص دهید.

 

این مطلب ترجمه ی نوشته ای از زدراوکو سویتیچ بنیانگذار نهاد “از صفر به مهارت” است.

One thought on “سیزده چیز که برای رسیدن به موفقیت باید کنار بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *